Recent Posts

NAHS awards and scholarships announced

The following awards and scholarships were presented at the Awards Ceremony held at New Albany High School on Monday, May 11.

 

United States Army

Payton Tyra & Tevin Bradley

 

United States Marines

Eric Gaston

 

Mississippi National Guard

Toyneshia Taylor & Joshnae Tucker

 

BNA Bank Scholarships & Awards:

Scholarships-Tristan Estrada & Kurt Hickey

Awards-Jack Hickey & Abby Spencer

 

New Albany Civitan:

Jonathan Stacy

 

New Century Club Scholarship

Lenzi Sanderson

 

Women First Breast Cancer Scholarship

Lenzi Sanderson

 

Tristate Educational Foundation Scholarship

Victoria Adams, Nho Dao, Kurt Hickey, Lenzi Sanderson, Jonathan Stacy

 

Marshuan Braxton Scholarship

Martha Vance Alef

 

Lisa Mitchell Green & Growing Educational Scholarship

Lenzi Sanderson

 

American Legion Scholarship & Awards

Miller/Boyte Scholarship-Jonathan Stacy

Pottery Henry Lowery Good Citizenship-Kurt Hickey & Lenzi Sanderson

 

Daughters of the American Revolution Awards

Certificate of Award for Outstanding Work in American History-Rush Butler

DAR Good Citizenship Award-Kurt Hickey

 

Amanda Price Memorial Scholarship

Levi Bramlitt, Tevin Bradley, Cedric Buford, Jake McDonald, Mike Wood, Bryce Collins, Chance Payne, Chris Farr, Devin Wilson, Eathan Rainey

 

NAACP Scholarship

Armonti Johnson

 

2014 Ford Class of ’65 Scholarship Award

Tristan Estrada

 

Woodman of the World Award

Rider Red

 

David Skinner Scholarship

Reese Neely

 

Troy L. Garrett Memorial Scholarship

Jack Hickey & Lenzi Sanderson

 

Kiwanis Club Scholarship Award:

Nho Dao, Tristan Estrada, Hannah Humphries

 

Bausch & Lomb Science Award

Kristen Olson

 

STAR Student Award

Kristen Olson

 

America’s Homecoming Queen Organization-Mississippi State Finalist

Reese Neely

 

ACT Award (Seniors Scoring 25 or above on the ACT)

Victoria Duncan, Austin Heard, Jack Hickey, Brandon Holt, Anna Frances Stroud, Sarah Busby, Bryce Collins, Tristan Estrada, Abby Spencer, Damian Hurd, Rider Red, Abby Jo Roaton, Jack Mason, Leeta Ann Prater, Reese Neely, Jonathan Stacy, Kurt Hickey, Kristen Olson

 

Most Intellectual Girl

Kristen Olson

 

Most Intellectual Boy

Kurt Hickey

 

Ernest Kennedy Memorial Scholarship Award

Bailey Adams

 

G. Balfour Award

Reese Neely

 

Certificate of Achievement in Piano (10 Years)

Leeta Ann Prater

 

New Albany Rotary Club Award

Martha Vance Alef

 

MS Scholars Tech Master Awards:

Brandon Stanford, Dajeh cook, Brooke Roaten, Brandi Gann, Nho Dao

 

Perfect Attendance:

Austin Alexander, Citlaly Avila, Alex Bryant, Rush Butler, Isabelle Campbell, Mason Chapin, Jacob Childers, Chasten Conway, Jessica Crumpton, Elise Dunnam, Monica Espinoza, Isaac Estrada, Ishmon foster, Austin Gafford, Emily Gafford, Cecilia Garcia, Jordan Harris, Alexia Hayes, Marcus Jones, Carley Jumper, Clayton Ledbetter, Seth Male, Perry McKinney, Jazzmine McWilliams, James Morris, Yesenia Rivera, Brandin Robinson, Zachary Simmons, Chase Teague, Anna Grace Trexler, Roberto Valadez

 

Outstanding Students:

9th Grade:  Sanders Goode

10th Grade: Mary Day

11th Grade:  Ke Xin Weng

12th Grade : Leeta Ann Prater

 

School Spirit Award

Brandy Roberts

 

Tamara Waldrop Top Dawg Award for Outstanding Character

Rider Red

 

Class Marshall Award

Jake McDonald

 

Melanie Shannon
Public Relations
New Albany Schools

%d bloggers like this: